Zpěvačkou jsem už dvacet let. Už nebo teprve, jak se to vezme, ale svůj zpívací sen jsem si začala plnit skoro ve třiceti. Před tím jsem stačila vystudovat Pedagogickou fakultu UK v Praze, učila na základní škole a v hudební škole. A protože práce s dětmi mě vždycky bavila a naplňovala, prolíná se i mým zpíváním. A i když po večerech stojím na pódiu v dlouhých šatech, s kytarou a kapelou za zády, stále mám ráda rozdováděné dětské publikum, které mě provokuje k vymýšlení nových písniček. Učitelování v člověku tak trochu zůstává, takže písničky jsou k pobavení, ale tu a tam nějaké to poučení taky najdete. Díky tomu všemu vedla moje cesta do Českého rozhlasu na Rádio Junior, kde působím od roku 2014 nejen jako moderáotrka.  

 

A co se dělo v průběhu mých zpívacích let? Nejdřív přišla tvorba pro děti, pak mě začaly napadat písničky pro "velké" publikum. Někdo je označil jako šansony, a to už jim zůstalo.. Jako písničkářka s kytarou vystupuji s malou kapelou, ve které je Eva Šašinková s kontrabasem a Michal Žára s houslemi a violou. Díky těmhle dvěma muzikantům se z poklidných šansonů stala barevná muzika, která sice má folkové kořeny, ale je říznutá jazzem i folklorem. A moje písničky? Ty smutné v sobě vždycky mají špetku naděje. A ty veselé občas tajně uhodí na temnější strunu. Když uvidíte na plakátech Jana Rychterová a spol., je to právě tahle muzika. 

 

Svoje textařské nadšení pak uplatním ve své kapele Two Voices, kde "šiju texty na míru" slavných melodií klasické hudby. Takže společně s kolegyní Dájou Šimíčkovou zpíváme Šavlový tanec, Na krásném modrém Dunaji nebo Bachovu Badinerii. Však si to můžete všechno poslechnout na webu. 

 

V neposlední řadě mě baví i koncertování s dámskou skupinou Pragtet, které zase velí moje úžasná basistka Eva. Tam interpretujeme písně klasického rázu, tedy autorů K. Hašlera, J. Ježka, pánů Suchého a Šlitra. 

 

Vydala jsem CD Hrátky s češtinou a s dopravní výchovou a CD Zpívací písničky (na obou se autorsky podílela také moje sestra Milena Jakoubková). Ve tvorbě pro dospělé jsem pak vydala čtyři písničkářská CD - Po cestách soumraku, To je život, Mrak a nejnovější Tak hraj. S Two Voices pak CD Two Voices, Two a Crazy Classic. A za pár dní spatří světlo světa ZPÍVACÍ PÍSNIČKY 2, které si můžete objednat právě na těchto stránkách. 

 

Více o mé hudbě se můžete dozvědět na www.janarychterova.cz

Jana Rychterová - Rodina a školaJana Rychterová - Rodina a školaJana Rychterová - Rodina a škola